باتری های خانگی، بمب های ساعتی

با وجود خطرات زياد، هم‌اكنون هيچ‌يك از باتري‌هاي خانگي مصرفي در كشور بازيافت نمي‌شوند.

كاميار فيلسوفي - نايب رئيس اتحاديه‌ي صنايع بازيافت ايران بيان کرد: باتري‌هاي خانگي به دليل دارا بودن برخي فلزات سنگين مانند كاديوم و ليتيوم بعد از مصرف بايد حتما بازيافت شوند، اما متاسفانه در كشور ما به دليل نبود سيستم جمع‌آوري منسجم اين كار انجام نمي‌شود.

وي گفت: باتري‌هاي خانگي كه حاوي فلزات سنگين و سمي هستند، پايداري زيادي در خاك داشته و به ريشه‌ي گياهان آسيب مي‌زنند. همچنين اين نوع باتري‌ها باعث آلودگي آبهاي زيرزميني شده و در نهايت وارد چرخه زندگي انسان مي‌شوند كه بسيار خطرناك است. در برخي موارد فلزات موجود در باتري‌هاي خانگي ممكن است وارد مواد خوراكي شده و در نهايت باعث عقيم شدن افراد شود.

او با بيان اين‌كه در كشورهاي پيشرفته ماموران جمع‌آوري زباله از دستگاه‌هاي نمايشگر ويژه‌اي براي تشخيص باتري‌هاي موجود در كيسه‌هاي زباله استفاده مي‌كنند، عنوان كرد: ‌در صورت وجود هرگونه باتري در كيسه‌هاي زباله‌ي خانگي فرد خاطي با جريمه‌ي سنگيني مواجه مي‌شود.

فيلسوفي اظهار كرد: ‌بازيافت انواع باتري نياز به فناوري چندان بالايي ندارد و امكان اين كار در كشور وجود دارد، اما متاسفانه سيستم جمع‌آوري زباله و تفكيك زباله از مبدا در كشور ناقص بوده و به همين دليل بازيافت باتري‌هاي خانگي در كشور تاكنون انجام نشده است. اين در حالي است كه هم‌اكنون باتري خودرو در كشور بازيافت مي‌شود.

نائب رئيس اتحاديه‌ي صنايع بازيافت ايران تاكيد كرد: باتري كالايي است كه اگر بازيافت نشود مانند يك بمب ساعتي است و در درازمدت مي‌تواند عواقب خطرناكي روي زندگي انسان بگذارد.

گفتني است، روي بسياري از باتري‌هاي خانگي درج شده كه پس از مصرف در سطل زباله انداخته نشده و با ساير زباله‌ها تركيب نشوند. اين در حالي است كه در كشور ما به دليل اطلاع‌رساني كم و همچنين بازيافت نشدن باتري‌هاي خانگي، اين محصول همراه با ساير زباله‌ها در خاك دفن مي‌شود