1396/04/24

جلسه شبکه ارزیابی خطر

نخستین جلسه شبکه ارزیابی خطر در پژوهشکده محیط زیست با حضور ریاست و اساتید محترم پژوهشکده برگزار شد.

در این جلسه گزارشی توسط سرکار خانم دکتر کاشانی از شرکت در دومین همایش شبکه ارزیابی خطر شیمیایی سازمان جهانی بهداشت که به میزبانیEuropean Food Safety Authority  در تاریخ 22-20 ماه ژوئن سال 2017 در کشور ایتالیا برگزار شد، ارائه گردید. شایان ذکر است در حاشیه این همایش، در روز 19 ژوئن، دو دوره آموزشی به طور همزمان در موضوعات مربوط به مرور نظامند در ارزیابی خطر شیمیایی و تنظیم Guidance value ها مبتنی بر سلامت برگزار شد. بعلاوه، موسسات از کشورهای در حال توسعه تجربیات خود (در خصوص فعالیت هایشان در برگزاری دوره های آموزشی، پروژه های در دست اقدام، و غیره) را در اختیار اعضای جدید گذاشتند. تمرکز بحث های مطرح شده در این همایش عمدتا بر روی دو مرحله ی Hazard Identification و Dose-Response Assessment، و شامل عناوین ذیل بود:  

1- No Observed Adverse Effect Level (NOAEL)

2- Threshold of Toxicological Concern (TTC)

3- Read-across

4- Benchmark Dose (BMD)

5- Mode of action (MoA)

6- Chemical Specific Adjustment Factor (CSAF)

7- Risk Communication

8- History of the Network and Members, Activities

9- Combined Exposures Framework

10- Emerging Risks 

در ادامه جلسه، به پروسه تمدید عضویت در شبکه اشاره شد. همچنین، در خصوص همکاری و دعوت از سرکار خانم دکتر تینا بهادری، رئیس بخش ارزیابی خطر آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده آمریکا (United States Environmental Protection Agency)، به بحث و تبادل نظر پرداخته شد.

در انتهای جلسه، اعضا، تشکیل تیم ارزیابی خطر شامل متخصصین با گرایش های مختلف (اپیدمیولوژی، بهداشت محیط ، سم شناسی، آمار و ...) را ضروری دانسته و به تبادل نظر در این خصوص و همچنین، برگزاری دوره های آموزشی پرداختند.

 

 


تاریخ در خبر: شنبه ٢٤ تير ١٣٩٦ - تعداد بازدید: 247


خروج