پیام رئیس مرکز تحقیقات آلودگی هوا

 

امروزه آلودگی هوا یکی از مهمترین عوامل خطر سلامتی می‌باشد. مواجهه با آلودگی هوا سبب افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های حاد و مزمن و حتی مرگ می‌گردد و بخش چشمگیری از بار بیماریهای منتسب به عوامل خطر محیطی ناشی از مواجهه با آلودگی هوا است. اهمیت کیفیت هوا به اندازه‌ای است که براساس شاخص‌هایی که برای اهداف توسعه پایدار (SDGs:Sustainable Development Goals) در نظر گرفته شده است، سه شاخص از آنها مرتبط با آلودگی هوا است که عبارتند از شاخص 3-9-1 (میزان مرگهای منتسب به آلودگی هوای آزاد و داخل) از آرمان 3، شاخص 11-6-2 (متوسط غلظت سالانه PM2.5 هوای شهرها) از آرمان 11 و شاخص 7-1-2 (بخشی از جمعیت که از سوختهای پاک استفاده می‌کنند) از آرمان 11.

در کشور ما همانند سایر کشورها، یکی از مهم‌ترین چالش‌های فرا روی مسئولین، مشکل آلودگی هوا است و بواسطه مواجهه افراد با آن اثرات بهداشتی و اقتصادی زیادی بر کشور متحمل شده است. بنابراین با توجه به نیاز کشور به تحقیق در زمینه آلودگی هوا به عنوان مهمترین عامل خطر محیطی و اثرات آن بر سلامت انسان، پژوهشکده محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی تهران اقدام به تأسیس مرکز تحقیقات آلودگی هوا نموده است.

مرکز تحقيقات آلودگی هوا با رويكرد مديريت مشاركتي و با استفاده از نيروهاي انساني متعهد، متخصص و علاقمند و با برخورداري از امكانات و تجهيزات فيزيكي و آزمايشگاهي مناسب و منابع مالي مستقل، به عنوان بازوي علمي و فني نظام سلامت براي تصميم‌سازي و سياست‌گذاري در مسائل آلودگی هوا و حیطه‌های مرتبط مرجعيت داشته و به عنوان يكي از قطب‌هاي علمي- پژوهشي برتر کشور با سازمان جهاني بهداشت و ساير سازمان‌هاي معتبر بين‌المللي مرتبط همكاري دارد.

لازم به ذکر است که این مرکز، آمادگی خود را برای هر گونه همکاری با سایر مراکز تحقیقاتی و دانشگاه های معتبر ملی، منطقه ای و بین المللی اعلام می دارد.

 

 

 

                                                                                                                                                     دکتر کاظم ندافی

                                                                                                              رییس مرکز تحقیقات آلودگی هوا